VLC - Trans - en to or translation catalogue (332 entries)

en: %s bytes
or: %s ବାଇଟ

en: &About
or: &ବିଷୟରେ

en: &Advanced Open...
or: &ଉନ୍ନତ ରୁପେ ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: &Codec Information
or: &କୋଡେକ୍ ତଥ୍ୟ

en: &File
or: &ଫାଇଲ

en: &Help
or: &ସାହାଯ୍ୟ

en: &Media
or: &ମିଡିଆ

en: &Messages
or: &ସନ୍ଦେଶ

en: &Network
or: &ନେଟୱର୍କ

en: &No
or: &ନା

en: &Preferences
or: &ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: &Program
or: &ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: &Quit
or: &ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ

en: &Search:
or: &ଖୋଜନ୍ତୁ:

en: &Select
or: &ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: &Video
or: &ଭିଡ଼ିଓ

en: &Yes
or: &ହଁ

en: 1
or: ୧

en: 8 bits
or: ବିଟ୍ସ

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
or: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର

en: About
or: ବିଷୟରେ

en: About VLC media player
or: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବିଷୟରେ

en: Access modules
or: ପ୍ରବେଶ ମଡ୍ୟୁଲେସ୍‌

en: Access output
or: ପ୍ରବେଶ ଆଉଟପୁଟ୍

en: Activate
or: ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Add Directory...
or: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Add File...
or: ଫାଇଲ ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Add Folder...
or: ଫୋଲ୍ଡର ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Add Input
or: ଇନପୁଟ୍ ଯୋଡ଼ନ୍ତୁ

en: Add Interface
or: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଯୋଡନ୍ତୁ

en: Add to Playlist
or: ଚାଳନସୂଚୀରେ ଯୋଡନ୍ତୁ

en: Add...
or: ଯୋଡନ୍ତୁ...

en: Advanced
or: ଉନ୍ନତ

en: Advanced settings
or: ଉନ୍ନତ ସେଟିଂସମୂହ

en: Advanced settings. Use with care...
or: ଉନ୍ନତ ସେଟିଂସମୂହ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: Afrikaans
or: ଆଫ୍ରିକାନସ୍

en: Albanian
or: ଆଲବାନିଆନ୍

en: Album
or: ଆଲବମ୍

en: All
or: ସମସ୍ତ

en: Always on top
or: ସବୁବେଳେ ଉପରେ

en: Amharic
or: ଆମହାରିକ୍

en: Angle
or: କୋଣ

en: Application
or: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Arabic
or: ଆରବୀ

en: Armenian
or: ଆର୍ମେନିଆନ୍

en: Artist
or: କଳାକାର

en: Audio
or: ଅଡ଼ିଓ

en: Audio CD device
or: ଅଡ଼ିଓ ସିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: Audio Track
or: ଅଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Audio codecs
or: ଅଡ଼ିଓ କୋଡେକ୍

en: Audio filters are used to process the audio stream.
or: ଅଡ଼ିଓ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ଅଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Audio language
or: ଅଡ଼ିଓ ଭାଷା

en: Audio output module
or: ଅଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Audio settings
or: ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: Audio track
or: ଅଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Audio visualizations
or: ଅଡ଼ିଓ ଦୃଶ୍ୟଲବ୍ଧକରୀ

en: Author
or: ଲେଖକ

en: Authors
or: ଲେଖକମାନେ

en: Auto
or: ସ୍ବତଃ

en: Auto start
or: ସ୍ବତଃ ଆରମ୍ଭ

en: Ball
or: ଉପର

en: Bengali
or: ବଂଗାଳୀ

en: Bihari
or: ବିହାରି

en: Bislama
or: ବିସଲାମା

en: Black
or: କଳା

en: Blue
or: ନେଳି

en: Bookmark
or: ବୁକ୍‌ମାର୍କ

en: Bookmark %i
or: ବୁକ୍‌ମାର୍କ %i

en: Bookmarks
or: ବୁକ୍‌ମାର୍କସ୍

en: Bosnian
or: ବୋସ୍ନିଆନ୍

en: Bottom
or: ତଳ

en: Bottom-Left
or: ତଳ-ବାମ

en: Bottom-Right
or: ତଳ-ଡାହାଣ

en: Breton
or: ବ୍ରେଟୋନ୍

en: Bulgarian
or: ବୁଲଗେରୀୟାନ

en: Burmese
or: ବର୍ମୀଜ୍

en: C
or: or

en: Cancel
or: ବାତିଲ୍ କରନ୍ତୁ

en: Catalan
or: କାଟାଲାନ

en: Category
or: ଶ୍ରେଣୀ

en: Center
or: କେନ୍ଦ୍ର

en: Chamorro
or: ଚାମୋରୋ

en: Change title according to current media
or: ବର୍ତ୍ତମାନର ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ ଶୀର୍ଷକ ବଦଳାନ୍ତୁ

en: Channels
or: ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ସମୂହ

en: Clear
or: ଖାଲି କରନ୍ତୁ

en: Clear List
or: ସୂଚୀକୁ ଖାଲି କରନ୍ତୁ

en: Codec
or: କୋଡେକ୍

en: Codec name
or: କୋଡେକ୍

en: Codecs
or: କୋଡେକ୍

en: Color
or: ରଂଗ

en: Color messages
or: ରଂଗୀନ ସନ୍ଦେଶ

en: Colors
or: ରଂଗ

en: Control interfaces
or: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌

en: Create Directory...
or: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ତିଆରି କରନ୍ତୁ...

en: Create Folder...
or: ଫୋଲ୍ଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ...

en: DVD device
or: ଡିଭିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: Date
or: ତାରିଖ

en: Decoders
or: ଡିକୋଡ଼ରସ୍

en: Delete
or: ବିଲୋପନ କରନ୍ତୁ

en: Demuxers
or: ଡିମକ୍ସରସ୍

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
or: ଅଡ଼ିଓ ଓ ଭିଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଗୁଡିକୁ ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ଡିମକ୍ସରସ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Description
or: ବିବରଣୀ

en: Directory
or: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ

en: Disable
or: ଅକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Don't display any video
or: କୌଣସି ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

en: Don't show
or: ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

en: Duration
or: ଅବଧି

en: Enable
or: ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Enable audio
or: ଅଡ଼ିଓ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: Enable video
or: ଭିଡିଓ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତୁ

en: English
or: ଇଂରାଜୀ

en: Error:
or: ଭୁଲ:

en: Essential
or: ଦରକାରି

en: Every
or: ସବୁ

en: Extensions
or: ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

en: Features
or: ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟସମୂହ

en: File Selection
or: ଫାଇଲ ଚୟନ

en: File/Folder
or: ଫାଇଲ/ଫୋଲ୍ଡର

en: Filename
or: ଫାଇଲ ନାମ

en: Filters
or: ଫିଲ୍ଟର

en: Frame Rate
or: ଫ୍ରେମ୍ ମାନ

en: Frame rate
or: ଫ୍ରେମ୍ ମାନ

en: Fullscreen
or: ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରଦା

en: Fullscreen video output
or: ପୁର୍ଣ୍ଣ ପରଦାରେ ଭିଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍

en: General
or: ସାଧାରଣ

en: General audio settings
or: ସାଧାରଣ ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: General input settings. Use with care...
or: ସାଧାରଣ ଇନପୁଟ୍ ସେଟିଂସମୂହ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: General playlist behaviour
or: ସାଧାରଣ ଚାଳନସୂଚୀ ଆଚରଣ

en: General settings for audio output modules.
or: ଅଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ଗୁଡିକ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ସେଟିଂସମୂହ|

en: General stream output settings
or: ସାଧାରଣ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଆଉଟପୁଟ୍ ସେଟିଂସମୂହ

en: General video settings
or: ସାଧାରଣ ଭିଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: Genre
or: ଧରଣ

en: German
or: ଜର୍ମାନ

en: Go to the DVD menu
or: ଡିଭିଡି ମେନୁକୁ ଯାଆନ୍ତୁ

en: Green
or: ସବୁଜ

en: Gujarati
or: ଗୁଜୁରାଟୀ

en: Height
or: ଉଚ୍ଚତା

en: Help
or: ସାହାଯ୍ୟ

en: Hindi
or: ହିନ୍ଦୀ

en: Home
or: ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା

en: Hotkeys settings
or: ହଟ୍‌କୀ ସେଟିଂସମୂହ

en: Hue
or: ରଂଗ

en: If nothing appears, check your internet connection.
or: ଯଦି କିଛି ଆସୁ ନାହିଁ, ଇଣ୍ଟରନେଟ କନେକ୍ସନ ଯାଂଚ୍ କରନ୍ତୁ |

en: Image
or: ଚିତ୍ର

en: Indonesian
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ

en: Information
or: ତଥ୍ୟ

en: Information...
or: ତଥ୍ୟ...

en: Input
or: ଇନପୁଟ୍

en: Input / Codecs
or: ଇନପୁଟ୍ / କୋଡେକ୍

en: Input list
or: ଇନପୁଟ୍ ସୁଚୀ

en: Input:
or: ଇନପୁଟ୍:

en: Interface
or: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍

en: Interface module
or: ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Italian
or: ଇଟାଲିୟାନ

en: Japanese
or: ଜାପାନୀଜ

en: Kashmiri
or: କାଶ୍ମିରୀ

en: Korean
or: କୋରିୟାନ

en: Language
or: ଭାଷା

en: Left
or: ବାମ

en: License
or: ଲାଇସେନ୍ସ

en: Main interfaces
or: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌

en: Main interfaces settings
or: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ସେଟିଂସମୂହ

en: Malay
or: ମାଳୟ

en: Malayalam
or: ମାଲାୟଲମ୍

en: Marathi
or: ମରାଠୀ

en: Media &Information
or: ମିଡ଼ିଆ &ତଥ୍ୟ

en: Media Library
or: ମିଡିଆ ପାଠାଗାର

en: Media: %s
or: ମିଡ଼ିଆ: %s

en: Menu
or: ମେନୁ

en: Menus
or: ମେନୁ

en: Menus language:
or: ମେନୁ ଭାଷା:

en: Messages
or: ସନ୍ଦେଶ

en: Middle
or: ମଝି

en: Miscellaneous
or: ବିବିଧ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
or: ବିବିଧ ଅଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ ଏବଂ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ଗୁଡିକ|

en: Multicast output interface
or: ମଲ୍ଟିକାଷ୍ଟ ଆଉଟପୁଟ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍

en: Muxers
or: ମକ୍ସରସ୍

en: My Videos
or: ଭିଡ଼ିଓ

en: Name
or: ନାମ

en: Name:
or: ନାମ:

en: Nepali
or: ନେପାଳୀ

en: Network
or: ନେଟୱର୍କ

en: Network Protocol
or: ନେଟୱର୍କ ପ୍ରୋଟୋକଲ

en: Network settings
or: ନେଟୱର୍କ ସେଟିଂସମୂହ

en: Next
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ

en: Next title
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୀର୍ଷକ

en: Now Playing
or: ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଛି

en: OK
or: ଠିକ ଅଛି

en: Open
or: ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Open &Folder...
or: &ଫୋଲ୍ଡର ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: Open D&irectory...
or: &ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଖୋଲନ୍ତୁ...

en: Open Folder
or: ଫୋଲ୍ଡର ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Open Media
or: ମିଡିଆ ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Options
or: ବିକଳ୍ପସମୂହ

en: Oriya
or: ଓଡ଼ିଆ

en: Other
or: ଅନ୍ୟ

en: Output
or: ଆଉଟପୁଟ୍

en: Output file
or: ଆଉଟପୁଟ୍ ଫାଇଲ

en: Output modules
or: ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲେସ୍‌

en: Output:
or: ଆଉଟପୁଟ୍:

en: Packetizers
or: ପ୍ୟାକେଟାଇଜର୍ସ୍

en: Path
or: ପଥ

en: Pause
or: ବିରାମ

en: Pause only
or: କେବଳ ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Play
or: ଚଳାନ୍ତୁ

en: Play List
or: ଚାଳନସୂଚୀ

en: Play and pause
or: ଚଳାନ୍ତୁ ଓ ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Play and stop
or: ଚଳାନ୍ତୁ ଓ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

en: Play only
or: କେବଳ ଚଳାନ୍ତୁ

en: Play/Pause
or: ଚଳାନ୍ତୁ/ବିରାମ ଦିଅନ୍ତୁ

en: Playback speed
or: ଚାଳନ ବେଗ

en: Playlist
or: ଚାଳନସୂଚୀ

en: Position
or: ସ୍ଥାନ

en: Position Control
or: ସ୍ଥାନ

en: Preferences
or: ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: Prev
or: ପୂର୍ବ

en: Previous
or: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ

en: Previous title
or: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଶୀର୍ଷକ

en: Program
or: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Programs
or: ପ୍ରୋଗ୍ରାମ

en: Quit
or: ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ

en: Red
or: ନାଲି

en: Remove
or: ହଟାନ୍ତୁ

en: Remove Selected
or: ଚୟନିତକୁ ହଟାନ୍ତୁ

en: Repeat All
or: ସବୁତକ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Repeat One
or: ଗୋଟିଏ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Repeat all
or: ସବୁତକ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ

en: Resolution
or: ସ୍ପଷ୍ଟତା

en: Right
or: ଡାହାଣ

en: Run time
or: ଚାଲିବା ସମୟ

en: Sample rate
or: ନମୂନା ମୂଲ୍ୟ

en: Save Playlist to &File...
or: ଚାଳନସୂଚୀକୁ &ଫାଇଲରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ...

en: Search
or: ଖୋଜନ୍ତୁ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
or: ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ "ଉନ୍ନତ ବିକଳ୍ପ ସମୂହ" କୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select Directory
or: ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select File
or: ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select Folder
or: ଫୋଲ୍ଡର ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select Input
or: ଇନପୁଟ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select Output
or: ଆଉଟପୁଟ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select next DVD title
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ ଡିଭିଡି ଶୀର୍ଷକ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select one color in the video
or: ଭିଡ଼ିଓରୁ ଗୋଟିଏ ରଂଗ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select one or more files to open
or: ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ

en: Select previous DVD title
or: ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଡିଭିଡି ଶୀର୍ଷକ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Select the file
or: ଫାଇଲ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Send
or: ପଠାନ୍ତୁ

en: Setting
or: ସେଟିଂ

en: Settings for VLC's control interfaces
or: VLC ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings for VLC's interfaces
or: VLC ର ଇଣ୍ଟରଫେସେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
or: ଇନପୁଟ୍, ଡିମଲ୍ଟିପ୍ଲେସିଂ, ଡିକୋଡିଂ ଏବଂ ଏନକୋଡିଂ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
or: କେବଳ ଅଡିଓ ଡିକୋଡରସ୍ ଓ ଏନକୋଡରସ୍ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings for the main interface
or: ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
or: ଭିଡ଼ିଓ, ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ଭିଡ଼ିଓ+ଅଡ଼ିଓ ଡିକୋଡରସ୍ ଓ ଏନକୋଡରସ୍ ପାଇଁ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
or: ସ୍କ୍ରିନ୍ ଉପର ପ୍ରଦର୍ଶନ(OSD), ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ "ଆଚ୍ଛାଦିତ ଉପଚିତ୍ରଗୁଡିକ" ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେଟିଂସମୂହ

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
or: ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରବେଶ ପଦ୍ଧତି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସେଟିଂସମୂହ| ସାଧାରଣତଃ ଆପଣ HTTP ପ୍ରୋକ୍ସି ବା କ୍ୟାଚିଂ ସେଟିଂସମୂହକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥାଇ ପାରନ୍ତି|

en: Show media title on video
or: ଭିଡ଼ିଓ ଉପରେ ମିଡିଆ ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ

en: Shuffle
or: ଅଦଳବଦଳ

en: Size
or: ଆକାର

en: Skins
or: ସ୍କିନ୍ ଗୁଡିକ

en: Snapshot
or: ଛାୟାଚିତ୍ର

en: Software
or: ସଫ୍ଟୱେୟାର

en: Somali
or: ସୋମାଲି

en: Source
or: ସ୍ରୋତ

en: Speed: %.2fx
or: ବେଗ: %.2fx

en: Start
or: ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

en: Start Time
or: ଆରମ୍ଭ ସମୟ

en: Start time
or: ଆରମ୍ଭ ସମୟ

en: Starting Position
or: ଆରମ୍ଭ ସ୍ଥାନ

en: Stop
or: ବନ୍ଦ

en: Stop time
or: ବନ୍ଦ ସମୟ

en: Stream %d
or: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ %d

en: Stream filters
or: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଫିଲ୍ଟର

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
or: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ହଉଚନ୍ତି ବିଶେଷ ମଡ୍ୟୁଲ୍‌ ଯେଉଁଗୁଡିକ VLC ର ଇନପୁଟ୍ ପଟେ ଉନ୍ନତ ସଂଚାଳନଗୁଡିକ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ| ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ...

en: Stream output
or: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଆଉଟପୁଟ୍

en: Stream...
or: ଷ୍ଟ୍ରିମ୍...

en: Subtitle
or: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌

en: Subtitle language
or: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଭାଷା

en: Subtitles
or: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଗୁଡିକ

en: Subtitles Track
or: ଉପଟାଇଟେଲ୍‌ ଟ୍ରାକ୍

en: Tamil
or: ତାମିଲ

en: Telugu
or: ତେଲୁଗୁ

en: Thai
or: ଥାଇ

en: Thanks
or: ଧନ୍ୟବାଦ

en: Time
or: ସମୟ

en: Time:
or: ସମୟ:

en: Title
or: ଶୀର୍ଷକ

en: Title %i%s
or: ଶୀର୍ଷକ %i%s

en: Top
or: ଉପର

en: Top-Left
or: ଉପର-ବାମ

en: Top-Right
or: ଉପର-ଡାହାଣ

en: Track
or: ଟ୍ରାକ୍

en: Track number
or: ଟ୍ରାକ୍ ସଂଖ୍ୟା

en: Type
or: ପ୍ରକାର

en: Type:
or: ପ୍ରକାର:

en: URL metadata
or: URL

en: Unknown type
or: ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରକାର

en: Use media library
or: ମିଡିଆ ପାଠାଗାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

en: Username:
or: ସଦସ୍ୟ ନାମ:

en: VCD device
or: ଭିସିଡି ଯନ୍ତ୍ର

en: VLC can't recognize the input's format
or: VLC ଇନପୁଟ୍ ର ପ୍ରକାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରୁନାହିଁ

en: VLC media player
or: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର

en: VLC media player Help
or: VLC ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ସାହାଯ୍ୟ

en: VLC preferences
or: VLC ଅଗ୍ରାଧିକାରସମୂହ

en: VLC version %s (%s)
or: VLC ସଂସ୍କରଣ %s (%s)

en: Version
or: ସଂସ୍କରଣ

en: Video
or: ଭିଡ଼ିଓ

en: Video Track
or: ଭିଡ଼ିଓ ଟ୍ରାକ୍

en: Video codecs
or: ଭିଡ଼ିଓ କୋଡେକ୍

en: Video filters are used to process the video stream.
or: ଭିଡ଼ିଓ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ଭିଡ଼ିଓ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|

en: Video height
or: ଭିଡ଼ିଓ ଉଚ୍ଚତା

en: Video output module
or: ଭିଡ଼ିଓ ଆଉଟପୁଟ୍ ମଡ୍ୟୁଲ

en: Video settings
or: ଭିଡ଼ିଓ ସେଟିଂସମୂହ

en: Video title
or: ଭିଡ଼ିଓ ଶୀର୍ଷକ

en: Visualizations
or: ଦୃଶ୍ୟଲବ୍ଧକରୀ

en: Volume down
or: ଶବ୍ଦ କମାନ୍ତୁ

en: Volume up
or: ଶବ୍ଦ ବଢାନ୍ତୁ

en: Wall
or: କାନ୍ଥ

en: Waves
or: ତରଂଗ

en: Web
or: ୱେବ

en: White
or: ଧଳା

en: Width
or: ଚୌଡ଼ା

en: Yellow
or: ହଳଦିଆ

en: Yes
or: ହଁ

en: Your input can't be opened
or: ଆପଣଙ୍କର ଇନପୁଟ୍ କୁ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ

en: auto
or: ସ୍ବତଃ

en: bits
or: ବିଟ୍ସ

en: decoder
or: ଡିକୋଡ଼ର

en: no
or: ନା

en: none
or: ନା

en: packetizer
or: ପ୍ୟାକେଟାଇଜର

en: type
or: ପ୍ରକାର

en: yes
or: ହଁ

en: yes: %@ @ %@ kb/s
or: ହଁ: %@ @ %@ କିବା/ସେ
